Z veliko mero strokovnosti in delovne vneme bomo še naprej sodelovali v evropskih, nacionalnih ali lokalnih projektih, programih, akcijah, po strokovni presoji tudi pri nekaterih natečajih. Kot preteklo šolsko leto, se bomo znova potrudili, da pripravimo dobre programe in se prijavimo na razpise za evropsko sofinancirane projekte v okviru Erasmus+, Aces, ZRSŠ-mednarodno sodelovanje ali podobno, če bodo le-ti razpisani:
– Projekt Preplet ZUS (Zasavsko učno stičišče)
Vse zasavske osnovne in srednje šole bomo v šolskem letu 2024/2025 sodelovale v nacionalnem projektu Preplet ZUS.
Vsebina projekta obsega 3 ločene poudarke: vpeljevanje novih modelov poučevanja, postavitev virtualnega spletišča in postavitev učnega stičišča, ki se bo nahajalo v Zagorju.
Splošni cilji projekta so:
- Dvig kakovosti izobraževanja v regiji.
- Dvig znanja in kompetenc učiteljev, učencev in dijakov regije.
- Dvig priložnosti za osebno in strokovno rast vseh deležnikov.
- Dvig konkurenčnosti mladih na trgu dela.
- Sodelovanje z zunanjimi inštitucijami (Vrtci, ZRSŠ, Univerze, MVI, SOS šola…) in gospodarstvom v regiji.
Začetne aktivnosti projekta bodo namenjene strokovnim delavcev vseh sodelujočih vzgojno-izobraževalnih zavodov, ki bodo v okviru predavanj in delavnic razmišljali, navajali ideje, želje ter postavljali nove modele poučevanja in učenja.
Ker je v času pripravljanja Letnega delovnega načrta za šolsko leto 2024/2025 projekt še v fazi priprave razpisa, natančnih aktivnosti do 31. avgusta 2025 (terminsko in količinsko) še ni mogoče določiti – določene bodo med šolskim letom.
Nadaljujemo z izvajanjem aktivnosti s projekta Varno in spodbudno učno okolje – ustvarjanje učnih okolij za 21. stoletje (didaktični in psihosocialni vidiki), izvajalke: Maja Volk, Biserka Rotar, Iris Polutnik, Tina Trugar in Blanka Gombač.
Izbrani smo bili v podjetniškem projektu JP Mladi, kjer bomo s projektom Skupaj na pravi poti spodbujali podjetniško žilico in krepili trajnostni razvoj učencev. Projekt je sofinanciran s strani Spirit Slovenija (Maja Volk, Sabina Potrbin, Blanka Gombač, Biserka Rotar).
Izbrani smo bili na razpisu Ministrstva za vzgojo in izobraževanje – Javni razpis za sofinanciranje oddelkov z dodatno športno ponudbo v osnovnih šolah za šolsko leto 2024/2025, na podlagi tega bomo s pomočjo in delnim sofinanciranjem projekta s strani Občine Trbovlje izvajali dve dodatni uri športa v vseh oddelkih prvega VIO.
Vključujemo se v nacionalni projekt Digitrajni učitelj, ki traja do 30. 6. 2026 in ga sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, in Evropska unija iz Mehanizma za okrevanje in odpornost NextGenerationEU. Koordinator: Tilen Vidergar.
Če bo mogoče pridobiti ustreznega prostovoljca, bomo sodelovali z evropskimi prostovoljci, saj smo s pridobitvijo Znak kakovosti (2021–2027) akreditirana gostiteljska organizacija Evropske solidarnostne enote; sodelovanje z Zavodom za mladino in šport Trbovlje. Projekt usmerja Movit, sofinanciran pa je z evropskimi sredstvi (Erasmus+).
Nacionalni projekt Semena sprememb se je zaključil, zato bomo vsebine in cilje projekta nadgrajevali in izpopolnjevali v okviru šolskega projekta pod imenom Za boljši svet. Ohranili bomo sodelovanje z nekaterimi šolami, s katerimi smo navezali stike v preteklih letih. V projektu bodo sodelovali v okviru pouka petošolci, pri posameznih aktivnostih pa se jim bodo pridružili tudi ostali zainteresirani učenci in učitelji. Koordinatorica aktivnosti: Tina Trugar.
Šport in špas – druženje generacij – projekt, ki ga usmerja Media šport; šolska koordinatorica: Irena Štusej.
Organizirali bomo dogodek SKUPAJ (18. 9. 2024) – predstavitev delovanja društev v širšem lokalnem okolju; šolski koordinatorici: Simona Božič in Mojca Lazar Doberlet.
Vključili se bomo v projekte Sobivanja. Društvo ponuja projekte z vseh področij trajnostnega razvoja in celostno obravnava tematiko tega. S projekti bomo v različnih razredih izvajali dejavnosti za spodbujanje k razmišljanju o prijateljstvu in medosebnih odnosih, trajnostno naravnani družbi ter ozaveščanju o zdravem načinu življenja.
Evropski dan jezikov bomo obeležili z dogodkom 26. 9. 2024, ki bo medpredmetno in medinstitucionalno povezan; vodja Ajda Klanšek Šimunič.
V tednu evropske kulturne dediščine bomo v začetku oktobra 2024 izpeljali tehniški dan za vse učence šole (delavnice za vse učence šole Skupaj na pravi poti koordinacija: Sabina Potrbin in Blanka Gombač, tehnična podpora: Bernarda Pelko in Tilen Vidergar).
Z različnimi aktivnostmi, ki promovirajo zdravo življenje, se bomo pridružili projektu Tradicionalni slovenski zajtrk, 15. 11. 2024, koordinacija na šoli: Barbka Borštnar in Sabina Potrbin.
Zaradi sodelovanja v Slovenski mreži zdravih šol (mentorica Irena Štusej) bomo skozi celo šolsko leto izvajali različne dejavnosti, ki promovirajo vseživljenjsko spodbujanje zdravega življenjskega sloga.
Celoletni projekt Naša mala knjižnica za učence od 2. do 5. razreda (usmerja Tina Trugar).
Priključili se bomo projektu ZPMS: občinski otroški parlament na temo Šolski sistem. (Biserka Rotar)
Prvošolci se bodo v sodelovanju z Zavodom RS za šport Planica lahko priključili športnima programoma: Naučimo se plavati, koordinator Jure Jazbec, in Zlati sonček – koordinator Tine Juvan.
Učenci od 4. do 6. razreda se bodo lahko priključili športnemu programu Krpan. Koordinator: Jure Jazbec.
Šolski mednarodni projekt Izmenjava z Labinom za sedmošolce in/ali osmošolce, vodji: Blanka Gombač, Sabina Potrbin.
Finančna pismenost za osnovnošolce (predvidoma 8. in 9. razred), vodja: Jožica Rovšek.
Vključujemo se v različne akcije, ki jih pripravlja Slovenska Karitas in z njimi spodbujamo zavest o dobrodelnosti in prostovoljstvu (podari zvezek, zbiranje pokrovčkov, tek podnebne solidarnosti, sodelovanje s Karitas, Mlado Karitas in z drugimi humanitarnimi organizacijami).
Ob izkazanem interesu učencev se bomo pridružili 39. državnemu festivalu Turizmu pomaga lastna glava, in sicer z raziskovalno nalogo in predstavitvijo na turistični tržnici, mentorici: Sabina Potrbin in Biserka Rotar (izbirni predmet turistična vzgoja).
Nadaljevali bomo s sodelovanjem pri nacionalnem projektu Rastem s knjigo, ki ga Ministrstvo za kulturo izvaja v okviru splošnih in šolskih knjižnic. Namen projekta je spodbujati bralno kulturo in razvijati bralno pismenost v osnovnih in srednjih šolah, mentorica: Ajda Klanšek Šimunič.
Predvidoma bomo sodelovali pri projektu Nacionalni mesec skupnega branja – koordinacija: Blanka Gombač.
Učenci bodo lahko pridobili slovensko, nemško in angleško (interno) bralno značko.
Projekt Pišem z roko, vodja: Tina Trugar.
Pridružili se bomo nekaterim dogodkom v lokalni skupnosti:
– občinska čistilna akcija (predvidoma marec ali april 2025), koordinacija: Irena Štusej v sodelovanju z učitelji,
– sodelovanje na občinski reviji pevskih zborov v organizaciji JSKD (T. Judež, pomlad 2025),
– aktivno sodelovanje na Konferenci Trii v organizaciji STPŠ (pomlad 2025).
– nastop pevcev na 16. Festivalu partizanske pesmi (Ljubljana, november 2024, mentorica Tina Trugar)
– sodelovanju v projektu Girls do code (T. Vidergar, I. Štusej),
– sodelovanje v vseslovenskem projektu prostovoljstva Junaki našega časa,
– sodelovanje v akciji in projektu šola v naravi brez odpadkov.